COVID-19Tıp

ABD Artık Dünyadaki Diğer Ülkelerden Daha Fazla COVID-19 Vakasına Sahip

Çeviren: Rabia Selen                Düzenleyen: Tunahan İkiz

ABD’deki teyit edilen yeni koronavirüs vakaları, ABD’yi küresel salgının merkezi haline getirerek Çin ve İtalya’daki toplam vaka sayılarını gölgede bıraktı.

ABD’de, teyit edilen vakalar 26 Mart Perşembe akşamı 82.404’e ulaşarak Çin’in 81.782’sini ve İtalya’nın 80.589’unu geçti. Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, küresel olarak teyit edilen toplam vaka sayısı 526.044’tür. (Bu yazının yayıma hazırlandığı tarih olan 29 Mart 2020 saat 21.50’de Worldometers kaynağına göre açıklanan vaka sayısı tüm dünyada 650.919 ve ABD’de 116.448 olarak güncellenmiştir.)

ABD ilk koronavirüs vakasını 20 Ocak’ta bildirdiğinden beri, ülkede 1.100’den fazla insan hastalıktan öldü. İtalya ve Çin’deki koronavirüs vakalarındaki ölümün payı ABD’den daha yüksektir.

ABD’de gün başına COVID-19 tanı ve ölü sayısı

 

ABD’deki yeni vakaların çoğu; nüfusun çok yoğun olmasından dolayı virüsün yayılmasının nedeni olan New York ve New Orleans gibi büyük şehirlerde. Belediye başkanları ve valiler, virüse sahip olan hastaların hastaneleri istila ederek ölü sayısının artmasına neden olabileceğini söyledi.

Virüsün yayılmasını durdurmak için ABD’deki birçok şehir ve eyaletteki insanlar bir çeşit tecrit altındadır. İnsanların sadece market alışverişi yapmak ve diğer önemli faaliyetleri halletmek için evlerinden ayrılmaları gerekiyor.

Worldometer verilerine göre, Çin’de koronavirüs vakaları şubat ayı ortasında zirveye ulaştı. Ülke virüsle, salgının ortaya çıktığı Hubei eyaletindeki 60 milyon insanı kapsayan sıkı karantina önlemleriyle mücadele etti.

Çin’de hayat normale dönüyor, ancak ABD’nin önünde uzun bir yol var ve yaygın olan çalışmayı durdurmalardan kaynaklanan ekonomik çöküş milyonlarca işçi ve şirketi etkiledi.

Çalışma Bakanlığı’nın perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin 21 Mart haftasının sonundaki haftalık işsizlik başvuruları 1,5 milyonluk ortak analist tahminlerini aşarak toplam 3,28 milyon olarak gerçekleşti.

Business Insider’dan Carmen Reinicke, bunun bir önceki hafta 281.000 seviyesinden yükseldiğini, ki bunun zaten son iki yılın en yüksek seviyesini damgaladığını açıkladı.

Buna sebebin işyeri kapatmaları olduğuna dair erken işaretler var.

New York Valisi Andrew Cuomo’nun çarşamba günü yaptığı açıklamada, eyalette uygulanan sert sosyal mesafe tedbirlerinin virüsün yayılmasını yavaşlatmaya başladığını söyledi.

New York, ABD salgınının merkezidir ve ülke vakalarının yaklaşık yarısıdır.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayımlanmıştır.

NOT: Güncel verilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Kaynak: https://www.sciencealert.com/usa-is-now-the-centre-of-the-covid-19-outbreak-as-their-case-numbers-top-italy-s

Rabia Selen

Tıp 3 öğrencisi, biraz hayalperest. Otostopçunun Galaksi Rehberi'nden selamlar :)

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu