COVID-19TeknolojiTıp

Bilgisayarınız Stanford Araştırmacılarının Koronavirüs İle Savaşmasına Yardımcı Olabilir. Nasıl mı?

Çeviren: Rabia Selen                    Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Yeni koronavirüsün dünyanın dört bir yanına yayılması karşısında çaresiz hissediyorsanız, burada yapabileceğiniz olumlu bir işlem var: bilgisayarınızın boşta kalacağı zamanı bağışlayarak bilim adamlarını daha kısa bir sürede tedaviye yaklaştırabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınıza veya masaüstünüze evde başka bir şey yapmadığınızda arka planda çalışan küçük bir program yükleyerek, uzmanların COVID-19 hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için karmaşık hesaplamalar yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Uygulama (hem Windows hem de MacOS için) Folding@home olarak adlandırılır ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Aslında bu uygulama neredeyse 20 yıldır hastalık ve ilaç araştırmalarına yardımcı olmaktadır.

Bu projenin ana odağı, bir proteinin şeklini bir hücre içinde nasıl düzenlediğini açıklayan biyolojik bir süreç olan protein katlanmasıdır. Bu işlemin özellikle viral proteinlerde nasıl gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi edinmek, spesifik hastalıklar için tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

COVID-19 durumunda, bir spike proteini (yukarıdaki görüntüdeki kırmızı bitler) olarak bilinen şey ACE2 adı verilen bir almaça(reseptör) bağlandığında akciğerlerde enfeksiyon oluşturur. Bu bağlantıyı engellemek potansiyel olarak hastalığı durdurmanın bir yoludur ve bilgisayar modellemesi, proteini ve almaçı nasıl uzak tutacağınızı bulmanın bir yoludur.

Virüs söz konusu olduğunda, sadece bir proteinin şeklinin bir anlık görüntüsünü görmek değil, aynı zamanda bu şekle nasıl sahip olduğunu anlamak da önemlidir: bu protein katlanmasıdır.

Bu bilgiye sahip olmak, yeni koronavirüse karşı etkili olabilecek ilaçların geliştirilmesi için hayati öneme sahiptir ve bu, daha sonra değil, daha önce istediğimiz bir şeydir. Bilgisayarınızın boş zamanlarının bir kısmı bizi bu hedefe biraz daha çabuk yaklaştırabilir.

Folding@home müdürü olan biyokimyacı Greg Bowman “Oluşturmamıza yardımcı olduğunuz veriler, dünyadaki birçok laboratuvarın açık bilim iş birliğinin bir parçası olarak hızlı ve açık bir şekilde dağıtılacak ve araştırmacılara hayat kurtaran ilaçlar geliştirmek için yeni fırsatların kilidini açabilecek yeni araçlar sağlayacak” dedi.

Bu çok karmaşık gelebilir, ancak panik yapmayın, uygulama tüm zorlu işlemleri halleder ve yüklendikten sonra bir şey yapmanız gerekmez. COVID-19 virüsünün araştırılmasına yardımcı olmak istiyorsanız, arayüzden “Herhangi Bir Hastalık (Any Disease)” ı seçin. Uygulamayı istediğiniz zaman başlatabilir ve durdurabilir veya bilgisayarınızın meşgul olmadığı zamanlara göre çalışmasını otomatik olarak duraklatabilir ve devam ettirebilirsiniz.

Kendinizi şu anda haber döngüsünü oluşturan endişe verici başlıkta umutsuz buluyorsanız, pandeminin ortasında bile iyi haberler olduğunu unutmayın; ve Folding@home uygulamasını indirerek onu yenmekte yardımcı olabilirsiniz.

“Bu hesaplamalar muazzam ve her bir parça yardımcı oluyor” diyor Bowman. “Yaptığınız her simülasyon bir piyango bileti almak gibidir. Ne kadar çok bilet alırsak, ikramiyeyi vurma şansımız o kadar artar.”

Kaynak: https://www.sciencealert.com/help-scientists-beat-coronavirus-by-lending-them-your-unused-computing-power

Rabia Selen

Tıp 3 öğrencisi, biraz hayalperest. Otostopçunun Galaksi Rehberi'nden selamlar :)

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu