BiyolojiKimya

Bilim İnsanları Sadece Işık ve Yağ Kullanarak Hidrojen Yakıtı Ürettiler

Yazan: Dom Galeon

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: ABD ve Rusya’dan bilim insanlarının ortak bir şekilde yürüttüğü yeni bir çalışma hidrojenin yakıt olarak üretilebileceği sentetik bir maddenin geliştirilmesine yol açtı. Tek ihtiyaçları güneş ışığı ve biraz yağ.

Tertemiz Enerji

Belki de tüm temiz enerji seçenekleri arasında en temizi hidrojendir. Yakıt hücrelerinde hidrojen yakmak yan ürün olarak sadece su üretir. Bu bakımdan gerçekten yenilenebilirdir ancak özellikle yakıt hücreleri daha karmaşık ve en azından şimdilik pahalı materyaller gerektirdiği için hidrojen yakıt hücrelerini daha büyük ölçüde üretmek kolay değildir.

Illinois’deki Argonne Ulusal Laboratuvarından bir grup araştırmacı ile Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsünden bilim insanları hidrojeni yakıt olarak üretecek alternatif bir yol buldular. Çözüm, güneş ışığı ve fotosensitif (ışığa duyarlı) lipitlerin kombinasyonunu kullanarak sudan hidrojen üretmektir. Bu çalışma ACS Nano dergisinde yayımlandı.

Sadece Su ve Güneş Işığını Kullanmak

Bu araştırma, daha etkili ve uygun maliyetli bir biçimde hidrojen yakıtı üretmenin yeni bir yolunu sunuyor. Araştırmaya göre fotokatalizör olarak davranması için titanyum dioksit gibi özel bileşimleri kullanarak güneş enerjisi ile sudan hidrojen elde etmek mümkündür. Amerikan ve Rus araştırma ekipleri bacteriorhodopsin adlı doğal hücre zarını taklit etmesi için fotosensitif bir proteini lipit çift katmandan oluşan hücre zarının dairesel parçalarından yapılmış nanodisklerin içerisine yerleştirdiler.

16 researchersd
(Kaynak: Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, MIPT)

Fotokatalize olması için nano diskleri titanyum dioksitle birlikte suda çözdüler. Karışıma platin de eklediler ki tepkime daha etkili olsun. Düzeneklerinde yeşil ve beyaz ışık da vardı ve beyaz ışıkla 74 kat daha fazla hidrojen üretiliyor. Ancak her iki durumda da hidrojen emilimi neredeyse iki ila üç saat boyunca sabit oranda devam etti. Genellikle yaşlanmayı geciktirme ile ilgili araştırmalarda çalışan Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsünden Vladimir Chupin bir basın açıklamasında “Zar proteinleri ile, özellikle de nanodiskler ile çalışan laboratuvarlarımız çoğunlukla biyofiziksel ve tıbbi konular üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak Amerikalı meslektaşlarımızla yürüttüğümüz son ortak çalışma biyolojik ve teknik materyalleri bir araya getirerek nanodisklerin hidrojen yakıtı elde etmek için kullanılabildiğini gösteriyor.” dedi.

Yoluyla
Galeon, D. (2017, 9 Nisan). Scientists produced hydrogen fuel with nothing but light and fats. Futurism.

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu