BiyolojiTeknolojiTıp

DARPA Biyoelektronik Arayüz ile Sinir Bilimsel Araştırmalar Yapacak

Yazan: Dr. Alfredo Carpineti

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: DARPA, Sinirsel Mühendislik Sistemi Tasarımı programınında beyin-bilgisayar arayüzü yapmak üzere 65 milyon dolar harcayacağını duyurdu. Ana fikir aynı temel teknolojinin farklı sürümlerini üretmektir.

Elektroniğin doğuşundan beri insanlar tedavisi olmayan koşulları iyileştirmek ve sınırlarımızın ötesine geçebilmek için elektronik ile vücutlarımızı birleştirmeyi denemişlerdir. Amerikan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bunu büyük miktarda para ile yapmaya hazır. DARPA, Sinirsel Mühendislik Sistemi Tasarımı programının ana amacı beyin-bilgisayar ara yüzünü yapmak üzere 65 milyon dolar harcayacağını duyurdu. Bu program 4 yıl sürecek ve altı farklı araştırma ekibine ödenek sağlayacak.

Bu araştırmada bilim insanları, görmeyi iyileştirmek için kullanılacak LED’ler, konuşmayı anlayabilecek bir sistem ve sinirsel etkinliği tespit edecek bir holografik mikroskop üzerinde çalışacaklar. Bütün bunlar heyecan verici bir planken, bunun ne kadar iddialı olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Teknoloji umut ettiğimiz kadar gelişse bile bu tekniğin güvenli ve güvenilir olduğunu garanti etmek için yıllar sürecek klinik testler yapılmalı. DARPA, ekipten ticari olarak yapılabilir uygulamalar istiyor fakat aşılması gereken çok engel var.

Ana fikir, elektrokimyasal sinyalleri elektronik uyarılara çevirebilecek bir ara yüz gibi aynı temel teknolojinin farklı sürümlerini üretmektir. Sadece böyle bir durumda potansiyel duyusal aletleri kontrol etmek mümkün olabilir.
Araştırmacılar en fazla bir santimetre küp hacminde bir beyin implantı üretmeyi deneyecekler. Hacim gereklilikleri uygulanabilir fakat çok da çığır açacak bir şey değil. Geçmişteki çalışmalar minimal invaziv implantların olduğunu göstermiştir.

Yonga yaklaşık bir milyon sinir hücresi ile bağlantı ve iletişim kurabilecek. Bu çok etkileyici görünüyor olabilir ancak ortalama bir insanın 86 milyar sinir hücresi olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Çok az miktarda sinir hücresi ile etkileşime geçse bile sinir hücresel elektrokimyamızla bağlantı kurabilen bir teknolojinin büyük bir etkisi olabilir. İmplant kayıp uzuv işlevi ya da omurga yaralanması olan insanlar için sinir bağlantıları kurmaya yardımcı olabilir.

Açıkçası daha konuşmak için çok erken fakat araştırmacıların milyonlarca insanın yaşamını kolaylaştırabilecek bu teknolojiye kendilerini adamaları ümit verici gözükmektedir.

Yoluyla
Carpineti, A. (2017, July 12). DARPA Aims At Curing Blindness And Other Conditions With Bioelectronic Interface. IFLScience.

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu