BiyolojiTeknolojiTıp

DARPA Biyoelektronik Ara yüz ile Körlük ve Benzer Koşulları Tedavi Etmeyi Amaçlıyor!

Özet: DARPA, Sinirsel Mühendislik Sistemi Tasarımı programının ana amacı olan beyin-bilgisayar ara yüzü yapmak üzere 65 milyon dolar harcayacağını duyurdu. Ana fikir aynı temel teknolojinin farklı versiyonlarını üretmek. Elektrokimyasal sinyalleri elektronik uyarılara çevirebilecek bir ara yüz gibi.
*********************************************
Yazının Tamamı

Elektroniğin doğuşundan beri insanlar tedavisi olmayan koşulları iyileştirmek ve sınırlarımızın ötesine geçebilmek için elektronik ile vücutlarımızı birleştirmeyi denemişlerdir. Amerikan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) şimdi bunu büyük miktarda para ile yapmaya hazır.
DARPA, Sinirsel Mühendislik Sistemi Tasarımı programının ana amacı olan beyin-bilgisayar ara yüzü yapmak üzere 65 milyon dolar harcayacağını duyurdu. Bu program dört yıl sürecek ve altı farklı araştırma ekibine ödenek sağlayacak.

Bu bilim insanları görmeyi iyileştirmek için kullanılacak LED’ler, konuşmayı anlayabilecek bir sistem ve sinirsel aktiviteyi tespit edecek bir holografik mikroskop üzerinde çalışacaklar.
Bütün bunlar heyecan verici bir planken, bunun ne kadar iddialı olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Teknoloji umut ettiğimiz kadar gelişse bile, bu tekniğin güvenli ve güvenilir olduğunu garanti etmek için yıllar sürecek klinik testler yapılmalı. DARPA, ekipten ticari olarak yapılabilir uygulamalar istiyor fakat aşılması gereken çok engel var.

Ana fikir aynı temel teknolojinin farklı versiyonlarını üretmek. Elektrokimyasal sinyalleri elektronik uyarılara çevirebilecek bir ara yüz gibi. Sadece böyle bir durumda potansiyel duyusal aletleri kontrol etmek mümkün olabilir.
Araştırmacılar en fazla bir santimetre küp hacminde bir beyin implantı üretmeyi deneyecekler. Hacim gereklilikleri uygulanabilir fakat çok da çığır açacak bir şey değil. Geçmişteki çalışmalar minimal invaziv implantların olduğunu göstermiştir.

Çip yaklaşık bir milyon nöron ile bağlantı ve iletişim kurabilecek. Bu çok etkileyici görünüyor olabilir ancak ortalama bir insanın 86 milyar nöronu olduğunu da unutmayalım.
Çok az miktarda nöron ile etkileşime geçse bile, nöral elektrokimyamızla bağlantı kurabilen bir teknolojinin büyük bir etkisi olabilir. İmplant kayıp uzuv işlevi ya da omurga yaralanması olan insanlar için sinir bağlantıları kurmaya yardımcı olabilir.

Açıkçası daha konuşmak için çok erken fakat araştırmacıların milyonlarca insanın yaşamını kolaylaştırabilecek bu teknolojiye kendilerini adamaları ümit verici.

Kaynak Metin: http://www.iflscience.com/technology/darpa-aims-at-curing-blindness-and-other-conditions-with-bioelectronic-interface/

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu