Tıp

Günde Üç Bardak veya Daha Fazla Kahve Tüketenler Dikkat!

Çeviren/Derleyen: Hüseyin Şahin Düzenleyen: Şule Selçuk

Özet:  Günde üç bardak veya daha fazla kahve içmek, epizodik migren hastalarında baş ağrısını tetikleyebilir.

Yazının Tamamı:

The American Journal of Medicine‘daki yeni bir araştırmaya göre, günde üç veya daha fazla bardak kafeinli içecek içilmesi, epizodik migren hastalarında, aynı gün veya ertesi gün baş ağrısının başlaması ile ilişkili olabilir.

Elizabeth Mostofsky, , “Araştırmamıza dayanarak, günde bir veya iki bardak kafeinli içecek içmekle migren baş ağrısı bağlantılı görünmüyor, ancak üç veya daha fazla bardak kahve içilmesi daha fazla baş ağrısı ihtimaliyle ilişkili olabilir” dedi.

Migren, dünya çapında yaklaşık 1,04 milyar yetişkini etkileyen bir hastalıktır. Migren verimlilik kaybına sebep olur.Kafeinli içeceklerin migren baş ağrısını tetikleyebileceği ve başlandıktan sonra baş ağrısını hafifletebileceğine dair yaygın inanışa rağmen, günlük alımdaki değişiklikler ile fiziksel aktivite ve kaygı gibi yaşam tarzındaki diğer değişiklikleri düşündüğümüzde baş ağrılarının başlangıcı ile kafein arasındaki potansiyel ilişkiyi değerlendirmek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Bunun dışında bazı kanıtlar migrenin, uyku rahatsızlığı ve öğün atlama gibi hava durumu veya yaşam tarzı faktörleriyle de tetiklenebileceğini ortaya koymaktadır.

Amerikalıların yaklaşık %87’si, günlük ortalama 193 mg kafein tüketmektedir. Bazı davranışsal ve çevresel faktörlerin sadece migren riskine yönelik zararlı etkilerine rağmen, etkisi dozuna ve sıklığına bağlı olduğu için kafeinin rolü özellikle karmaşıktır. Kafein, bir atağı tetikleyebilir, ancak aynı zamanda aljezik bir destektir.

Araştırmacılar, epizodik migren rahatsızlığından muzdarip olan 98 yetişkinin verilerini analiz etti. Katılımcılar, kafeinli içecek alımları, diğer yaşam tarzı faktörleri ve her bir migren baş ağrısının zamanlaması ve özellikleri hakkında rapor vererek, altı hafta boyunca günde iki kez elektronik günlükleri tamamladılar. Çalışma, her katılımcının kafeinli içecek içtikleri günlerdeki migren oranı ile içmedikleri günlerdeki migren olma oranını karşılaştırdı. Temel veriler, katılımcıların genellikle ayda ortalama beş baş ağrısı yaşadığını gösterdi. Bunların %66’sı genellikle günde bir veya iki bardak kafeinli içecek, yüzde 12’si ise üç veya daha fazla bardak kafeinli içecek tüketmiş. 2016-17’deki altı haftalık çalışma döneminde, katılımcılar ortalama 8,4 oranında baş ağrısı yaşadıklarını bildirdi. Çalışma sırasında en az bir gün kafeinli içecek içen katılımcılar haftada ortalama 7,9 bardak kafeinli içecek içtiğini bildirdi.

Sonuç olarak veriler açıkça belirtilmiş olsa da, korelasyon ve nedensellik arasındaki bağlantı yanılgısına düşmemek adına bu çalışmayı destekleyecek araştırmaların gerekliliği ortadır.


Kaynakça:

“Prospective Cohort Study of Caffeinated Beverage Intake as a Potential Trigger of Headaches among Migraineurs”. Elizabeth Mostofsky, ScD, Murray A. Mittleman, MD, DrPH, Catherine Buettner, MD, Wenyuan Li, ScD, Suzanne M. Bertisch, MD.

American Journal of Medicine. doi:10.1016/j.amjmed.2019.02.015

Huseyinsahin

İstanbul Medipol Üniversitesi Psikoloji Öğrencisi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu