AstronomiVideo

Yeni Bulgular Mars’da Eskiden Devasa Bir Okyanus Olduğunu Gösteriyor!

Kızıl gezegenin atmosferinde harcanan 6 yıllık gözlemler sonucunda, elde edilen bulguların suyun varolduğuna dair izler bulunduğu belirtildi. Bilim insanları, Mars’ da eski zamanlarda düşünüldüğünden daha fazla su miktarı ve kütlesi olduğunu saptadılar. Bu bulunan bulgular gösteriyor ki; bu su kütlesi Mars’ ın yüzeyinin neredeyse yarısını kaplamaktadır. Ayrıca bu miktardaki suyun, milyon yıllar boyunca yaklaşık Kuzey Buz Denizi kadar yer kapladığı tahmin edilmekle birlikte, uzun vadede, bir yaşam döngüsü oluşmuş olabileceği vurgulanmıştır. Bulguların hepsi Science dergisinde yayımlandı.

Geçen onlarca yıl, gelişen gözlem teknikleri ile birlikte bizim Mars’ ın tarihi hakkındaki imajımızı da değiştirdi. Yakın zaman öncesine kadar, Mars, düzensiz bir şekilde ortaya çıkan ve dikkate değer nitelikte uzun vadeli su birikintileri oluşturma kabiliyetinden yoksun su kaynakları içeren çorak bir yüzey olarak tasvir edilmekteydi. Fakat bu kavruk kırmızısı, soğuk olan bebek(!) Mars, daha kıvrımlı nehirler ve daha kalıcı görünümlü göller ile süslenmiş bir şekilde farklı bir hal almaya başladı. Örnek olarak; NASA’ nın Curiosity aracı, yakın zamanda, Gale Krateri’ nin milyon yıllarca su ile dolup taştığına dair bulgular elde etmiştir.

Bu bulgular yeni soruları da beraberinde getirdi. Peki, o nehirleri ağzına kadar dolduran şey neydi?  Atmosferin yeteri kadar nemli kalabilmesi için hidrolojik bir denge olmalıydı. Fakat aynı zamanda her şeyi nemli bir halde tutacak, bu kadar büyük bir su birikintisi olmasaydı, olan su birikintileri kolayca buharlaşır veyahut dibine kadar donardı. Bu nedenledir ki; bilim insanları da aslında okyanusların, Mars’ ın ilk zamanlarında bulunduğuna dair bir hipotez geliştirmişlerdir.

Bu göllerin kurumasına rağmen bilim adamları uzay boşluğunda kaybolan su miktarı üzerinde çalışarak , ilk zamanlarda Mars’ ta bulunan  su miktarını hesaplayabilirler. NASA ve  ESO’ da görevli bilim insanları da tam da bu yüzden 6 yıldır, 3 farklı bölgede yüzey araştırmaları yapmaktadırlar.

Bunu yapmak için, bilim insanları Mars’ atmosferinde ve yüzeyinde 2 farklı su molekülü üzerinde çalışmaktadırlar.  Bir tanesi aşina olduğumuz H2O, diğeri ise doğal olarak meydana gelen ve H2O’ nun ağır versiyonu olarak da bilinen; hidrojen atomlarının bildiğimiz su molekülündeki dizilişinden biraz farklı bir şekilde bağlanması ile oluşan “Döteryum”. Çoğunlukla hidrojen atomları bir proton ve bir nötron barındırırken, Döteryum sadece bir nötron barındırmaktadır.

HDO, H2O’ dan ağır olduğu üzere; su uzay boşluğunda kaybolduğunda, ikinci katman Döteryum’un konsantrasyonunda geriye kalan kısım da ortaya çıkar. Bu nedenle, Mars’ da şimdilerde yapılan araştırmalardaki HDO/H2O oranı ile, 4,5 milyon yıllık Mars meteorlarından elde edilen HDO/H2O oranları karşılaştırıldığında,  bilim insanları, süregelen zamandan itibaren Mars atmosferinde kaybolan suyun miktarını belirleme üzerinde çalışabilirler.

Bu veriler ışığında, Mars’ ın ilk  zamanlarda, tüm yüzeyini kaplayan ve 137 metre derinliğe sahip bir su tabakasının olduğunu tahmin etmektedirler. Fakat genel olarak senaryo, su tabakasının kuzey yarım küreyi kapladığını ya da bazı yerlerde 1,5 kilometreyi geçmeyecek şekilde gezegenin %19′ unu kapladığı üzerine yazılmaktadır.

“Çokça su kaybeden Mars” konusunda araştırma yapan Michael Mumma, açıklamasında, “ Mars, bizim düşündüğümüzden daha önceki zamanlarda, tatmin edici kadar su ile kaplıydı, bu yüzden uzunca bir süre yaşanabilir bir alan olduğunu varsaymaktayız.” şeklinde söz etmiştir.

Çeviren: Serkan Okur

Redaksiyon: brkthegreatest

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/new-evidence-suggests-early-mars-had-vast-ocean

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu