Tıp

Yaygın Gıda Takviyeleri Kanser Gelişim Riskini Arttırıyor

Yazan: Eric Stann

Çeviren: Çisem Özge Biçer

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: B3 vitamininin bir türü olan nikotinamid ribozid düzeyinin yüksek olmasının meme kanseri gelişim riskini ve bu kanserin beyne sıçrama ihtimalini arttırdığı gösterildi.

Ticari gıda takviyesi nikotinamid ribozidin kalp-damar sağlığını ve sinirsel sağlığı iyileştirdiğine dair söylentilerle müşteri çekilmeye çalışılırken aslında nikotinamid ribozid, meme kanseri gelişim riskini ve beyne sıçrama ihtimalini arttırıyor olabilir.

Missouri Üniversitesinde kimya doçenti olarak görev yapan Elena Goun tarafından öncülük edilen uluslararası bir araştırma ekibi, B3 vitamininin bir türü olan nikotinamid ribozid düzeyinin yüksek olmasının yalnız bir tür meme kanserinin gelişim riskini arttırmakla kalmadığını aynı zamanda kanserin sıçramasına (metastasis) ve beyne yayılmasına da yol açabileceğini gösterdi.

Çalışmanın sorumlu yazarı olan Goun, mevcut şartlarda uygun tedavi seçeneklerinin yoksunluğu dolayısıyla beyne yayılan kanserin sonuçlarının ölümcül olduğunu belirtti. Goun, sözlerine şöyle devam etti: Kimi insanlar, doğrudan vitamin ve gıda takviyelerinin sağlık üzerine yalnız olumlu etkileri olduğunu varsayarak bunları kullanıyor ancak bu tür takviyelerin nasıl iş gördüklerine dair bilinenler oldukça az. Bilinenler bu denli az olduğundan çalışmamızı vitamin ve gıda takviyelerinin vücutta nasıl çalıştığına dair temel sorulardan ilham alarak geliştirdik.

Gıda takviyesi olarak nikotinamid ribozidin hücresel erke düzeylerini yükselttiği bilindiğinden ve kanser hücrelerinin artmış yapım-yıkım olayları bu ergeden beslendiğinden Goun, nikotinamid ribozidin kanser gelişimi ve yayılması üzerindeki rolünü irdelemek istemişti. Goun, “Çalışmamız, kapsamlı mesleki kullanılabilirliği ve kanser tedavisi gören hastalarda tedavinin yan etkilerini azaltmak maksadıyla nikotinamid ribozidin kullanıldığı çok sayıda devam eden klinik çalışma dolayısıyla önemli.” dedi.

Araştırmacılar; kanser hücrelerindeki, bağışıklık elemanlarından olan T hücrelerindeki ve sağlıklı dokulardaki nikotinamid ribozid düzeylerini kıyaslamak ve incelemek adına bir uygulayım kullandılar. Goun, “Nikotinamid ribozid kullanımı insanlarda hâlihazırda yaygın ve henüz devam eden birçok klinik çalışmada ek uygulamalar adına irdeleniyor olsa da nikotinamid ribozidin nasıl çalıştığı hâlâ anlaşılamadı, tam bir muamma.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: Bu durum, gerçek zamanlı olarak nikotinamid ribozid düzeylerini nicelleştirmemize olanak sağlayan, son derece hassas biyoışıldamayı görüntüleyen alışılmışın dışında bir görüntüleme uygulayımı geliştirmemize temel oluşturdu. Bu uygulayımda, nikotinamid ribozidin varlığı beyaz ışık görülmesine yol açarken nikotinamid ribozidin düzeyi arttıkça ışık da parlaklaştı.

Goun; bu çalışmanın sonuçlarının, nikotinamid ribozid gibi takviyelerin farklı sağlık durumları olan kişilerde kullanılmadan önce olası yan etkilerinin dikkatli bir biçimde araştırılması gerektiğini vurguladığını bildirdi.

Gelecekte Goun, kemoterapi gibi kanser tedavilerinin daha etkili olması adına kimi engelleyicilerin (inhibitor) geliştirilmesine öncülük etmesi olası bilgiler sağlamak istediğini belirtti. Bu maksadın anahtarının kişiselleştirilmiş tıp bakış açısıyla bakmak olduğunu vurguladı.

Yoluyla
Stann, E. (2022, November 12). Popular Dietary Supplement Causes Cancer Risk and Brain Metastasis. Neuroscience News.

Çisem Özge Biçer

Atatürk Üniversitesi/ Tıp Fakültesi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu