AstronomiTeknoloji

NASA ve SpaceX Uzay Tarihinde Yeni Bir Dönem Açtı

Çeviren: Ada Ilgın    Düzenleyen: Ümit Sözbilir

 

Uzay tarihi bir kez daha yazıldı.30 Mayıs 2020’de SpaceX ve NASA uzaya Crew Dragon uzay aracı ile iki astronot fırlattı. Bu fırlatma ile ilk defa özel bir şirketin yörüngeye insan gönderildi ve 2011’de biten Uzay Mekiği Programı’ndan beri ilk defa ABD’den mürettebatlı fırlatma yapıldı.

“SpaceX ilk defa astronotlu fırlatma yaptı ve aynı zamanda ilk defa bir hükümet yörüngeye astronot göndermek için ticaret şirketine güvendi.” diyor uzay danışmanı Laura Forczyk. “Bu büyük bir olay.”

Fırlatmanın ilk olarak 27 Mayıs 2020’de yapılması planlanmıştı fakat kötü hava şartlarından dolayı ertelendi. Yedek tarih olarak belirlenen 30 Mayıs’ta hava şartları uygun olduğundan NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru kalkış yaptı.

Kalkış anından görüntü  (Kaynak: SpaceX)

 

Crew Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması yaklaşık 19 saat sürdü. Uzay aracı ISS’ye otonom olarak kenetlendi, Behnken ve Hurley uzay aracı varmadan önce elle kumanda edilen uçuş sistemlerini test etti.

Behnken ve Hurley ISS’ye varır varmaz, Crew Dragon üzerinde test yapılmaya devam edilecek. Crew Dragon ile Dünya’ya dönmeden önce ISS’de bir ay ile dört ay arası bir süre kalacaklar ve ikili, şu anda orada bilimsel araştırma yapan diğer iki astronota katılacak.

Falcon 9 roketinin Crew Dragon’u alev huzmelerinin üstünde yörüngeye taşıması insanlı uzay uçuşunda yeni bir dönem başlattı. Fırlatmadan sonra “Bu gürültüyü daha önce duymuştum fakat kendi ekibinin o roketin içinde olduğu zaman tamamen farklı bir his.” dedi NASA yöneticisi Jim Bridenstine. Artık SpaceX ISS’ye insan gönderebildiği için NASA Rus Soyuz uzay aracını satın almak zorunda kalmayacak ve uzaya astronot gönderme konusunda daha esnek olacak.

Kalkış anından görüntü-2 (Kaynak: SpaceX)

Crew Dragon ile yapılan bu uçuş aynı zamanda mürettebat ile yapılan diğer uçuşlardan daha ucuz. “Bu kesinlikle daha çok insanın uzaya gitmesi konusunda bize kapı açıyor.” diyor Forczyk. “Gelecekte ticari uzay turizmi, uzayda çekilecek bir film ya da bizzat astronot gönderme kabiliyetinde olmayan hükümetler için SpaceX bunu özel astronotlara açabilir.”

Fırlatmanın canlı yayını sırasında “Bu uzay uçuşunun daha gündelik bir konu haline gelmesi konusunda büyük bir adım.” diyor NASA astronotu Leland Melvin. “Soyuz roketi ile gidebilmek için bize para ödeyenler oldu fakat bu iş gerçekten çok büyük tutarlara yapılıyor.” diye ekliyor. “Uzaya gitmek çok büyük bir paraya mal oluyor ve bunu insanlar için daha sıradan hale getirmeye başladığımızda bu işin tutarı önemli ölçüde düşecek.”

 

Kalkış ve kenetlenme anı ile ilgili Gelecek Bilimde sitesinin Türkçe olarak yaptığı yayınları izlemek için aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz:

SpaceX Fırlatma | Neden İptal Oldu? | Astronotların Psikolojisi ve daha fazlası…

SpaceX İnsanlı İlk Ticari Uzay Görevi Özel Yayını | Astrofotoğrafçılık, Meteroitler, Crew Demo-2

SpaceX Dragon Kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na Kenetlendi!


Kaynak:  https://www.newscientist.com/article/2244889-nasa-and-spacex-launch-ae-spaceflight

Gelecek Bilimde

Gelecek Bilimde, toplum ile bilim arasındaki köprü olmayı amaçlayan popüler bilim değil, bilim iletişimi platformudur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu