AstronomiKimyaYer Bilimleri

Zamanında Venüs’te Büyük Bir Okyanus Olmuş Olabilir!

Yazan: Alfredo Carpineti

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen: Ceren Mısır

Özet: Venüs uzun zamandır Dünya’nın ikizi olarak düşünülüyor. Boyut olarak Dünya ile aynı, yoğun bir atmosferi var ve çalışmalar geçmişte gezegenin su bakımından zengin olduğuna işaret ediyor. Venüs’ün bulutları direkt görüntü alabilmemiz için fazla kalın ve güçlü volkanik olaylar yüzeyini tamamen yeniden şekillendirdiği için radar gözlemleri de bize hiç yardımcı olmuyor. Bir okyanusun varlığını doğrulamak için daha çok çalışma gerekiyor. Ancak muhtemelen milyarlarca yıl önce Venüs, Dünya ve Mars suyu olan mavi gezegenlerdi.

Venüs, uzun zamandır Dünya’nın ikizi olarak düşünülüyor. Boyut olarak Dünya ile aynı, yoğun bir atmosferi var ve çalışmalar geçmişte gezegenin su bakımından zengin olduğuna işaret ediyor. Suyun varlığı gezegenin yaşama elverişli olduğunu göstermemekte ancak suyun, kayalık gezegenlerin evriminde önemli bir rolü olabileceğini belirtiyor.

Journal of Geophysical Research Planets‘te yayımlanan bir çalışmada [1] araştırmacılar, Dünya benzeri gezegenlerdeki su buharı ve karbondioksit gibi uçucu maddelerin etkilerinin detaylı simülasyonlarını oluşturdular. Araştırmacılar, moleküllerin yıldızlardan uzaklıklarının yanı sıra miktarını da değiştirerek bir gezegende okyanus oluşup oluşmadığını öngörecek bir algoritma yarattılar ve Venüs gereken bütün özellikleri taşıyor.

Tabii ki bahsedilen bugünün Venüs’ü değil. Venüs şu an yüzeyindeki 90 bar atmosfer basıncı ve ortalama 462°C sıcaklığı ile cehennem gibi bir yer. Yüksek atmosfer basıncı ve sıcaklık, sera etkisinin ani yükselmesinden kaynaklanmakta. Ancak Venüs geçmişte çok daha farklı bir gezegendi.

Bu çalışma, antik Venüs’ün özelliklerinin oldukça önemli bir okyanusun oluşumunun sağlanmasında yeterli olduğunu gösteriyor. Okyanusun oluşumu için Venüs’ün Dünya’nın okyanus miktarının %30’u kadar su buharına ihtiyacı vardı.

Su buharı ve karbondioksit gezegenin eriyik fazı sırasında kayaçlar tarafından açığa çıkarılmış olabilir. Zaman geçtikçe kayalıkların arasından daha fazla gaz açığa çıkmış ve gezegen soğumuş olabilir. Araştırmacılar bir yıldızın gezegene verebileceği enerjiyi hesaba kattıklarından dolayı soğumanın tam olarak doğrusal olduğunu düşünmüyorlar ancak yıldız ve gezegen arasındaki mesafeyi hesaba katarak bu basitleştirilebilir. İşte bu durum elementlerin ilk baştaki miktarı ile birleşince okyanusun formülünü veriyor.

Simülasyonlara dayalı olarak yapılan diğer çalışmalar [2] Venüs’ün 715 milyon yıl öncesine kadar bir okyanusa sahip olmuş olabileceğini belirtiyor. Ancak şu anda bu hipotezi destekleyecek güçlü gözlemler yoktur.

Venüs’ün bulutları direkt görüntü alabilmemiz için fazla kalın ve güçlü volkanik olaylar yüzeyini tamamen yeniden şekillendirdiği için radar gözlemleri de hiç yardımcı olmuyor. Bir okyanusun varlığını doğrulamak için daha çok çalışma gerekiyor. Yine de muhtemelen milyarlarca yıl önce Venüs, Dünya ve Mars suyu olan mavi gezegenlerdi.


Konuyla alakalı diğer yazılarımız

Venüs Keşfinde Zeplinler ve Bulut Şehirleri

Venüs’te Yaşam Belirtilerine Rastlanmış Olabilir

Mars İnsanlığın İkinci Yuvası Olabilir Mi?

Yoluyla
Carpineti, A. (2017, 3 Ağustos). More evidence that Venus might have had a global ocean. IFLScience.
Kaynak
[1] Salvador, A., Massol, H., Davaille, A., Marcq, E., Sarda, P., & Chassefière, E. (2017). The relative influence of H2O and CO2 on the primitive surface conditions and evolution of rocky planets. Journal of Geophysical Research: Planets, 122(7), 1458-1486.[2] O'Callaghan, J. (2016, 8 Ağustos). Was Venus once a habitable world like Earth? IFLScience.

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu