AstronomiKimyaYer Bilimleri

ZAMANINDA VENÜS’TE BÜYÜK BİR OKYANUS OLMUŞ OLABİLİR!

Özet: Venüs uzun zamandır Dünya’nın ikizi olarak düşünülüyor. Boyut olarak Dünya ile aynı, yoğun bir atmosferi var ve çalışmalar geçmişte gezegenin su bakımından zengin olduğuna işaret ediyor. Venüs’ün bulutları direkt görüntü alabilmemiz için fazla kalın ve güçlü volkanik olaylar yüzeyini tamamen yeniden şekillendirdiği için radar gözlemleri de bize hiç yardımcı olmuyor. Bir okyanusun varlığını doğrulamak için daha çok çalışma gerekiyor. Ancak muhtemelen milyarlarca yıl önce Venüs, Dünya ve Mars suyu olan mavi gezegenlerdi.
****************************************************
Yazının Tamamı

Venüs uzun zamandır Dünya’nın ikizi olarak düşünülüyor. Boyut olarak Dünya ile aynı, yoğun bir atmosferi var ve çalışmalar geçmişte gezegenin su bakımından zengin olduğuna işaret ediyor. Bu gezegenin yaşama elverişli olduğunu göstermemesine rağmen, suyun yer benzeri gezegenlerin evriminde önemli bir rolü olabileceğini belirtiyor.

Journal of Geophysical Research Planets dergisinde yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar Dünya benzeri gezegenlerdeki su buharı ve karbondioksit gibi uçucu maddelerin etkilerinin detaylı simülasyonlarını oluşturdular. Araştırmacılar moleküllerin yıldızlardan uzaklıklarının yanı sıra miktarını da değiştirerek bir gezegende okyanus oluşup oluşmadığını öngörecek bir algoritma yarattılar ve Venüs gereken bütün özellikleri taşıyor.
Tabii ki burada bahsedilen bugünün Venüs’ü değil. Venüs şu an yüzeyindeki 90 bar atmosfer basıncı ve ortalama 462°C sıcaklığı ile cehennem gibi bir yer. Bu şartlar sera etkisinin ani yükselmesinden kaynaklanmıştır. Ancak Venüs geçmişte çok daha farklı bir gezegendi.

Bu çalışma antik Venüs’ün özelliklerinin okyanus oluşumunun sağlanmasında yeterli olduğunu gösteriyor. Hatta oldukça önemli bir okyanus. Oluşması için gezegenin Dünya’nın okyanusunun %30’u kadar su buharına ihtiyacı vardı.
Su buharı ve karbondioksit gezegenin eriyik fazı sırasında kayaçlar tarafından açığa çıkarılmış olabilir. Zaman geçtikçe kayalıkların arasından daha fazla gaz açığa çıktı ve gezegen soğudu. Araştırmacılar bir yıldızın gezegene verebileceği enerjiyi hesaba kattıklarından dolayı soğumanın tam olarak doğrusal olduğunu düşünmüyorlar. Ancak yıldız ve gezegen arasındaki mesafeyi hesaba katarak bu basitleştirilebilir. İşte bu elementlerin ilk baştaki miktarı ile birleşince bu bize okyanusun formülünü veriyor.

Simülasyonlara dayalı olarak, diğer çalışmalar Venüs’ün 715 milyon yıl önce bir okyanusa sahip olmuş olabileceğini belirtiyor. Ancak bizim şu an bu hipotezi destekleyecek güçlü gözlemlerimiz yok.
Venüs’ün bulutları direkt görüntü alabilmemiz için fazla kalın ve güçlü volkanik olaylar yüzeyini tamamen yeniden şekillendirdiği için radar gözlemleri de bize hiç yardımcı olmuyor. Bir okyanusun varlığını doğrulamak için daha çok çalışma gerekiyor. Ancak muhtemelen milyarlarca yıl önce Venüs, Dünya ve Mars suyu olan mavi gezegenlerdi.


Kaynak Metin:

http://www.iflscience.com/space/more-evidence-that-venus-might-have-had-a-global-ocean/

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu