Çevre

Gelecek Birkaç Yıl İçinde İklim Tahminleri

Çeviren: Gül Pınar Canik                 Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: Beş yıl içinde kış hafif olacak ve bir sonraki yaz yağışlı olacak mı? Ne yazık ki, bu tür sorulara güvenilir cevaplar mümkün değildir. Bununla birlikte, Kuzey Atlantik’in Deniz yüzey sıcaklığı gibi, Avrupa üzerindeki havadaki eğilimleri teşvik ettiği bilinen miktarlar vardır. Buna göre, Kuzey Atlantik Denizi’nin yüzey sıcaklıkları, yeni bir çalışmanın önerdiği gibi, birkaç yıl sonra tahmin edilebilir.

Gezegenimizin iklim sistemi karmaşıktır. Atmosfer, okyanus, deniz ve kara buzu gibi farklı bileşenler birbirini etkiler ve aylardan on yıllara kadar çeşitli zaman aralıklarında doğal iklim değişikliklerine neden olur. Özellikle uzun zaman dilimleri için okyanus önemli bir rol oynar. Yeni yayımlanan yeni bir çalışmada, GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezi Kiel tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, Kuzey Atlantik yüzey sıcaklığı değişimlerini birkaç yıl sonra tahmin etmek için rüzgâr sahasını kullanma olasılığını araştırıyor. Deniz yüzeyi sıcaklığındaki bu tür değişiklikler Avrupa iklimini de etkileme potansiyeline sahiptir.

GEOMAR’ın bilim insanı ve araştırmanın başyazarı Dr. Annika Reintges, şimdi Geophysical Research Letters’da yayımlanan “Dünyadaki bazı bölgeler için iklim değişikliklerinin tahminleri mümkündür.” diyor. Buna verilebilecek bir örnek, her iki yılda bir, tropikal Pasifik’te tekrarlanan El Niño olayının birkaç ay önceden tahmin edilebileceğidir. Reintges, “Çalışmamız, on yıllık zaman çizelgelerindeki doğal değişkenliğin tropiklerden çok daha büyük olduğu bir bölgede daha uzun zaman çizelgelerine odaklanıyor.”

Rüzgâr alanı değişimleri, Atlantik Okyanusu’ndaki deniz yüzey sıcaklığındaki değişiklikleri yıllarca tahmin etmek için kullanılabilir.

Bu tür tahminler mümkün müdür? Gereksinimler nelerdir ve bu tür tahminlerle ne tür bilgiler sağlanabilir? Bu sorular GEOMAR ve Leibniz Baltık Araştırmaları Enstitüsü Warnemünde bir araştırma ekibi tarafından ele alındı. Gerçekten de uzun vadeli tahminler yapmak mümkün. “Bu, yavaş ve birkaç yıl boyunca değişen okyanus süreçleri ile mümkün kılınmıştır.” diye açıklıyor Dr. Reintges. Zorluk ise model hesaplamaya başlamak için gerekli olan okyanus gözlemlerinin mümkün olduğunca doğru olması gerektiğidir. “Bununla birlikte, özellikle yüzeyin altındaki okyanus gözlemleri miktar ve nitelik bakımından sınırlıdır.” diyor Reintges.

“Çalışmamızdaki tahminler için herhangi bir okyanus gözlemi kullanmadık. Bunun yerine, deniz yüzeyindeki rüzgârda sadece gözlenen değişimleri kayıt altına alarak okyanus başlangıç ​​değerleri yaratıyoruz. Yaptığımız bu işlem bir süre sonra yarattığımız model okyanusunu 7 yıldan fazla bir süre için başarılı tahminlere başlamak için yeterince gerçekçi bir duruma getirir.” diye açıklıyor yazar.

Araştırma ekibi bu gerçeği açıklamak için şu mekanizmayı önermektedir: Rüzgârlar okyanus dolaşımında bir değişikliğe neden olur. Böylece, Kuzey Atlantik’teki belirli bir bölge anormal miktarda ısı biriktirir. Bu ısı daha sonra birkaç yıl içinde kuzeydoğuya taşınır. Daha sonrasında, yıllar önce rüzgarlara yanıt olan doğu Kuzey Atlantik’teki deniz yüzeyinin ısınmasına neden olur.

“Önceki çalışmalar, Kuzey Atlantik’in deniz yüzeyi sıcaklığının Avrupa iklimini etkileyebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, Kuzey Atlantik yüzey sıcaklığının birkaç yılı kapsayan bu tür tahminleri siyaset, ekonomi, toplum ve halk için karar vericiler için de büyük önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

Yoluyla
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200722134912.htm

Gül Pınar CANİK

Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Ekoloji, enerji, iklim, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konularıyla ilgileniyor ve araştırmalar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu