Tıp

Kan Testi 50’den Fazla Kanser Türünü Tespit Edebilir

Çeviren: Çisem Özge Biçer                Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: Araştırmacılar, kanseri erken evrelerde tespit edebilen basit bir kan testi üzerinde çalışıyor. Bu test henüz gelişiminin erken aşamalarında olmasına rağmen 50’den fazla kanser türünde yüksek oranda doğru sonuç veriyor.

Bilim insanları; basit bir kan testinin, genellikle herhangi bir işaret veya belirtiden önce 50’den fazla kanser türünü kontrol edebileceğini söylüyor.

Uzmanlar; kan testinin, tümörlerin daha kolay tedavi edilebileceği ve en iyi iyileşmenin görülebileceği erken evrede tanı koyulabilmesini sağlayacağını umuyor.

Ekip, pozitif sonuçların %99’undan fazlasının doğru olduğunu söylüyor ancak vakalar arasında gözden kaçan bir şeyin olup olmadığını kontrol etmek önem arz ediyor.

Annals of Oncology‘de, doktorların hastalarla yapılan çalışmalarda testi kullandıklarını ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Deneme verileri, testin kanserin başlangıcından ziyade ilerlemiş hastalıkların tespit edilmesinde daha yararlı olduğunu düşündürmekte ki bu durum testin ne kadar kullanışlı olabileceğini sınırlayabilir.

Test Nasıl Çalışıyor?

Test, tümörlerden kan dolaşımına sızan kalıtımsal kod parçalarında (hücresiz DNA’larda) küçük kimyasal değişiklikleri kayda geçiriyor.

Dana-Farber Kanser Enstitüsü (Dana-Farber Cancer Institute) ve Harvard Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, İngiltere’deki Francis Crick Enstitüsü (Francis Crick Institute) ve University College London’dan meslektaşları ile birlikte çalışarak, bazıları kanserli ve bazıları kansersiz olmak üzere hastalardan alınan 4.000’den fazla numuneyi test etti.

Bağırsak kanseri, akciğer kanseri ve yumurtalık kanseri gibi 50’den fazla kanser türü çalışmaya dahil edildi.

Ve test, numunelerin %96’sında kanser türünü doğru bir şekilde tespit etti.

kan_testi
Kaynak: Blood Tests in London

Uzmanlar Ne Diyor?

Çalışmanın mali kaynağı kan testini yapan Grail tarafından sağlanıyor.

Baş araştırmacılardan biri Prof. Geoff Oxnard şunları söylüyor: “Bu kan testi, çoklu kanser tarama testi olarak bir nüfus ölçeğinde kullanılması gereken tüm özelliklere sahip gibi görünüyor. Herkes, böyle bir testin ne zaman kullanıma hazır olacağını soruyor. Binlerce hastada yapılan bu başarılı klinik doğrulamaya dayanarak, test aslında klinik çalışmalarda sınırlı kullanım için başlatılmıştır. Ancak bu kan testi düzenli olarak kullanılmadan önce, testin başarı gücünü daha iyi anlamak için muhtemelen bunun gibi klinik çalışmaların sonuçlarını görmemiz gerekecek.”

“Kuşkusuz çalışma alanı hızla ilerliyor ve bu durum kan esaslı kanser tespitinin gerçek olacağı konusunda bizi umutlandırıyor.”

İngiltere Kanser Araştırmaları (Cancer Research UK) erken teşhis başkanı Dr. David Crosby: “Kanserleri daha az tehlikeli ve daha tedavi edilebilir oldukları en erken evrelerinde teşhis etmek hayat kurtarmak adına büyük bir potansiyel taşıyor ve bu potansiyeli gerçeğe dönüştürebilecek teknik yeniliklere şiddetle gereksinim duyuyoruz.”

“Bu test hala gelişiminin erken bir evresinde olmasına rağmen ilk sonuçlar cesaret verici ve eğer test, kanseri en erken aşamalarında yakalamada daha verimli olacak şekilde ayarlanabilirse, erken teşhis için bir araç haline gelebilir”

“Ancak testin erken kanser yakalama yeteneğini geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ve hala gerçek bir kanser tarama senaryosunda nasıl çalışabileceğini araştırmamız gerekiyor.”

Yoluyla
https://www.bbc.com/news/health-52090359

Çisem Özge Biçer

Atatürk Üniversitesi/ Tıp Fakültesi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu