Biyoloji

Yaşlı Şempanzelerde de Alzheimer Hastalığının Belirtileri Görüldü!

Özet: Bir süredir bilim insanları, insanların Alzheimer hastalığına yakalanan tek hayvan olup olmadığını tartışıyorlardı. Ancak şimdi yaptıkları bir araştırmaya göre bizim bu özelliği en yakın evrimsel akrabamızla, şempanzelerle paylaşıyor olduğumuzu düşünüyorlar. Ve böyle insan dışındaki türlerde yapılan araştırmalar Alzheimer hastalığının hem insanlarda hem de diğer primatlardaki temel sebebini ve altında yatan mekanizmasını bulmaya yardımcı olabilir.
***************************************************

Yazının  Tamamı

Bir süredir bilim insanları, insanların Alzheimer hastalığına yakalanan tek hayvan olup olmadığını tartışıyorlardı. Ancak şimdi büyük ihtimalle bu özelliği en yakın evrimsel akrabamızla, şempanzelerle paylaşıyor olduğumuzu düşünüyorlar.

Ohio Kent Eyalet Üniversitesi’ndeki Raghanti Laboratuvarı’ndan araştırmacılar yaşlılıktan ölmüş –şempanze yılı ile 37-62 yaş arası- 20 şempanze beyninde çalışma yaptılar. Melissa Edler’in tez araştırmasının bir kısmı olan bu çalışma Neurobiology of Aging dergisinin gelecek baskısında yayınlanacaktır.
Numunelerde beta-amiloyit plakları ve yumaklar gibi Alzheimer hastalıklı bir insan beyninde görebileceğiniz tüm fiziksel belirtiler mevcuttu. Bu şempanzeler arasında 13 tanesi amiloyit plaklarına ve 4 tanesi de yumaklara sahipti. Plakların sayısının özellikle şempanzeler yaşlandıkça yükseldiği de gözlemlenmiştir.

Alzheimer hastalıklı beyne sahip insanlarda bu plaklar ve yumaklar hücre ölümü ve beyindeki doku kaybının bir numaralı şüphelileridir. Hastalık beyin hücreleri arasında amiloyit beta peptitleri denilen bu yapış yapış proteinlerin birikmesi ile başlıyor. En sonunda bu beyindeki tau proteinlerinin yumak denilen kıvrılmış ipliklere dönüşmesini sağlıyor ki bu da nöronların ölmesine sebep oluyor.
2008’de yapılan bir çalışma ile bir şempanzede Alzheimer belirtilerinin (plaklar ve yumaklar) ‘ilk kesin kanıtı’ keşfedilmişti. Ancak bu çalışmada kullanılan beyin, inmeden ölen bir şempanzeye aitti. Belki de yumakların varlığının açıklaması buydu.

Tüm belirtiler belli olmasına rağmen araştırma bunların insanlarda görülen bilişsel zayıflama, oryantasyon bozukluğu, hafıza problemleri, ruh hali değişimleri vs. gibi diğer semptomlarla bir ilişkisi olup olmadığını göstermedi.

Kent Eyalet Üniversitesi’nden Mary Ann Raghanti IFL Science’ a verdiği röportajda “yaşlı şempanze beyinleri son 20 yıldır çeşitli hayvanat bahçeslerindeki ve araştırma enstitülerindeki bireylerden toplanıyordu. Bu yüzden bu bireyler için yeterli bilişsel veriye sahip değildik. Önceki çalışmalar yaşlı şempanzelerde hafif bilişsel eksiklik bulamadı ancak daha çok çalışma yapmak gerekiyor.” dedi.
Raghanti artık tutsak şempanzelerden onlar yaşlanırken bilişsel veri toplamak gerektiğini söyledi. Bu verinin onların ölümünden sonra beyin patoloji skorları ile karşılaştırılabileceğini ve en önemlisi bu verilerin şempanzelerin sağlıkları ve refahlarını kuvvetlendirme amacı ile kullanılabileceğini belirtti.

En az 46,8 milyon insan bunamadan mustarip ve dünya nüfusu gittikçe yaşlanırken bu sayının her 20 yılda bir, ikiye katlanacağı öngörülüyor. Daha da kötüsü bir tedavi hala mümkün değil. Ancak böyle insan dışındaki türlerde yapılan araştırmalar Alzheimer hastalığının hem insanlarda hem de diğer primatlardaki temel sebebini ve altında yatan mekanizmasını bulmaya yardımcı olabilir.


Kaynak Metin:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/signs-of-alzheimers-disease-discovered-in-elderly-chimps/

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu