BiyolojiPsikoloji

Psikopat Şempanzeler Sayesinde Psikopatinin Genetik Kökeni Olduğu Öğrenildi!

Yazan: Robin Andrews

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: Araştırmacılar psikopatiyi daha iyi anlayabilmek amacıyla dikkatlerini en yakın akrabalarımız olan şempanzelere çevirdiler. Araştırmacılar aynı zamanda AVPR1A olarak bilinen özel bir gene de baktılar. Bir adım daha ileri giderek şempanzelerin bireysel yaşam tecrübeleri de dikkate alındı. Kendi anneleri tarafından büyütülüp büyütülmedikleri, terk edilip edilmedikleri, küçük yaşta ciddi bir şekilde yaralanıp yaralanmadıkları, insanlar tarafından yetiştirilip yetiştirilmedikleri gibi. Ve bilim insanları genlerin psikopatide büyük rol oynadığını keşfettiler.

Psikopati henüz çok iyi anladığımız bir olay değil. Önceden bunun tamamen psikolojik olduğu düşünülüyordu ancak psikopatların beyinleri farklı bir şekilde işlediği için şimdi daha çok kısmen nörolojik kökenli olduğu düşünülüyor. Psikopatinin kesin bir tanımı da yok. Çeşitli davranışlar içeriyor ancak bunlara sahip olmak o kişinin “deli” olduğu anlamına da gelmeyebiliyor.

Bu kadar kafa karıştırıcı olduğu için araştırmacılar psikopatiyi daha iyi anlayabilmek amacıyla dikkatlerini en yakın akrabalarımız olan şempanzelere çevirdiler. Şempanzeler bizim toplumsal kısıtlamalarımızdan muaflar ve bu yüzden psikopatinin doğal mizacına sahipler (ya da değiller).

İngiliz Psikoloji Derneği’nin raporuna göre evrimsel kuzenlerimizin üzerinde yapılan son çalışmalar psikopatinin genetik kökeni olduğunu ortaya koyuyor.

Georgia Devlet Üniversitesinden bir ekip biri Atlanta’da diğeri de Texas Üniversitesi tarafından yürütülen iki ayrı araştırma merkezinde 164 primatı dikkatlice gözlemlediler. Her bir şempanzeye onları iyi tanıyan iki ya da üç eğitmen tahsis edildi.

İnsanlarda psikopatinin incelenmesi normalde psikolojik değerlendirme ile ve bazen de beynin manyetik rezonans görüntüleme taramasının yapılması ile olur. İnsanların psikopatik eğilimi olup olmadığını görmek için kişilerin normal davranış ve yatkınlıklarını tarif etme biçimine ve korku merkezi amigdalaya giden ve amigdaladan gelen kan akışına bakılır.

Psikopat Şempanzeler Sayesinde Psikopatinin Genetik Kökeni Olduğu Öğrenildi!
Sergey Uryadnikov/Shutterstock

Bu, konuşkanlıklarıyla ve gürültülü MRI taramalarında memnun bir şekilde oturmalarıyla bilinmeyen şempanzelerde kolaylıkla saptanacak bir şey değil. Ancak şaşırtıcı bir şekilde şempanzelere özel tasarlanmış bir çeşit kişilik testi olan CHMP-Tri ölçeği diye bir şey var.

Bu ölçek duygusuz saldırganlıklara, kendini dizginleyememe ve gözü pek davranışlara eğilime bakıyor. Bütün bunlar psikopatinin semptomlarıdır ve bunlar şempanzelere doğrudan sormadan da gözlemlenebilen davranışlardır.

Araştırmacılar aynı zamanda AVPR1A olarak bilinen özel bir gene de baktılar. Bu gen vazopresin hormonunun -özellikle ödem ve damar sorunları yaşayan memelilerin çoğunda bulunan bir hormon- üretilmesine etki etmesiyle bilinir. Bu hormonun cinsel motivasyonu, stresi ve psikopati ile bağlantılı sosyal davranışları da arttırdığına dair bir çok kanıt var.

Bir adım daha ileri giderek şempanzelerin bireysel yaşam tecrübeleri de dikkate alındı. Kendi anneleri tarafından büyütülüp büyütülmedikleri, terk edilip edilmedikleri, küçük yaşta ciddi bir şekilde yaralanıp yaralanmadıkları, insanlar tarafından yetiştirilip yetiştirilmedikleri gibi.

Peki bilim insanları ne keşfettiler? Her zamanki gibi psikopatinin sebebinin ne olduğuna dair basit bir cevap yok ancak genler büyük rol oynuyor.

Kendi anneleri tarafından büyütülen şempanzelerin AVPR1A genindeki değişkenler saldırganlıkla bağlantılı değil ancak bunun gözü peklik ve kendini dizginleyememe ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. İnsanların yetiştirdiği şempanzelerin ise genleri ve psikopatik eğilimleri arasında bir bağlantı yoktu.

Yani eğer küçük yaştan itibaren farklı bir tür tarafından yetiştirilirsen bu gen psikopatiyi etkiliyor. Bu konuda bir insan örneği yok tabi- bu yüzden bu bağlantı yorumlanmak için çok karmaşık.

Psikopat Şempanzeler Sayesinde Psikopatinin Genetik Kökeni Olduğu Öğrenildi!
Psikopatiyi etkileyen gen. Konstantin Faraktinov/Shutterstock

Ancak bütün bunlar AVPR1A ve tabi ki vazopresin seviyesinin psikopatiyi etkilediğini gösteriyor.
Frontiers in Neuroscience dergisindeki çalışma [1] şuna dikkat çekiyor: Son araştırmalar hem insanlarda hem de şempanzelerde psikopatik özelliklerdeki bireysel farklılıklara genetik katkıların olduğunu belirtiyor.

Psikopati tamamen psikolojik bir şey değil de daha çok nörolojik ve genetik fiziksel temeli olan bir şey gibi görünüyor. Bu hem daha iyi teşhislere hem de daha iyi tedavilere zemin hazırlayacaktır.

Yoluyla
Andrews, R. (2017, August 10). Psychopathic Chimpanzees Reveal That Psychopathy Has A Genetic Origin Too. IFLScience.
Referanslar
[1] Latzman, R. D., Schapiro, S. J., & Hopkins, W. D. (2017). Triarchic Psychopathy Dimensions in Chimpanzees (Pan troglodytes): Investigating Associations with Genetic Variation in the Vasopressin Receptor 1A Gene. Frontiers in Neuroscience, 11.

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu