AstronomiFizik

Yıldızlararası Bir İnternet Ağı İnşa Etmek 300,000 Yıl Alabilir!

Özet: Bir gezegenden diğer gezegene kablo çekmek yerine, el fenerinin önüne bir el koyarak sinyal göndermeye benzer bir şekilde Güneş’ten uzayın derinliklerine ışık gönderebiliriz. Bir uzman galaksimizde 500 tane daha teknolojik olarak gelişmiş uygarlık bulabilsek bile galaksinin tamamını kaplayan bir iletişim ağını kurmanın 300,000 yıl alacağını söyledi. Bu sistemde gezegensel yörüngenin zamanla değişmesi göz önüne alınmıyor ve bu ağı inşa edebilmek -eğer onları bulabilirsek- yüzlerce uzaylı uygarlığının katılımını gerektirirdi.
*******************************************************************
Yazının Tamamı

Kendi evinizde bile bazı odalarda Wi-Fi ağına bağlanmakta zorlanıyor olabilirsiniz ancak koca bir evrende bağlanmak tamamen farklı bir olay ve bir uzman, galaksimizin tümüne internet bağlamanın 300,000 yıl alabileceğini söylüyor.
Bir gezegenden diğer gezegene kablo çekmek yerine, el fenerinin önüne bir el koyarak sinyal göndermeye benzer bir şekilde Güneş’ten uzayın derinliklerine ışık gönderebiliriz. St. Andrews Üniversitesi’nden Duncan Forgan, gezegenimizin Güneş’in etrafında dönerken Güneş ışınları ile etkileşecek lazer ışınlarını kullanarak Güneş Sistemi’nin ötesine mesajları ışınlayan bir model ile işin matematiğini hesapladı. Forgan, galaksimizde 500 tane daha teknolojik olarak gelişmiş uygarlık bulabilsek bile galaksinin tamamını kaplayan bir iletişim ağını kurmanın 300,000 yıl alacağını söyledi.

Forgan New Scientist dergisinden Leah Crane’e, “Eğer galaktik merkezin diğer tarafındaki birisiyle iletişim kurmak isterseniz, yolda karşınıza çıkacak toz, yıldızlar ve kara delik gibi birçok şey var. Bu yüzden ağı kullanarak iletişime geçebilirsiniz.” Dedi.
Yani özellikle bir gezegenden sinyal alabilmek için doğru yerde olmasak bile, mesajı öncelikle diğer birçok sistemle alabilirdik. Gezegenler yıldızlarının etrafında dönerken onları kullanarak düzenli aralıklarla çıkan sinyallerle bir iletişim ağı oluşturabiliriz. Zaten yıldızların önünden geçen gezegenleri inceleyen Kepler gibi teleskoplarımız var yani sadece işin alıcı kısmı kalıyor. Ve bu fikir güç sorununu çözer çünkü şebeke temeli olarak yıldızları kullanıyor olacağız.

Dünyanın önünden geçip giderken Güneş ışınlarını ayarlamak için kullanılan lazer palslarına gelirsek, bu sistemin uzayın derinliklerine mesajlar gönderirken aynı zamanda gezegenimizi de gizli tutmak için kullanılabileceği Columbia Üniversitesinden bilim insanları tarafından geçen sene öne sürüldü.
Forgan konuyla ilgili bilgisayar modellerini ortaya koydu ancak diğer uzmanlarda inceleyene kadar beklemek zorundayız. Forgan çalışmasıyla ilgili bazı sınırların olduğunu da belirtiyor. Bu sistemde gezegensel yörüngenin zamanla değişmesi göz önüne alınmıyor ve son derece uzun zaman şeritleri muhtemelen bu ağı inşa edebilmek -eğer onları bulabilirsek- yüzlerce uzaylı uygarlığının katılımını gerektirirdi.
Bu sorunlarla bile, bu sistem uzay iletişimine ilginç bir yaklaşım sağlıyor. Ancak herhangi bir inşa işi hala çok çok çok uzak. Bu yüzden en iyisi şimdilik Alpha Centauri’ye mesaj göndermekle kalmamız ya da bu işi torunlarımıza bırakmamız.

Diğer uzmanlar önerilen sistemin çalışacağına, özellikle kurmak için diğer gezegenlerden yardım alma ihtiyacına, ikna olamadılar. Harvard Üniversitesi’nden Avi Loeb “Bir uygarlık mega yapılar inşa edecek kadar geliştiğinde, gezegenini bırakıp gitmesi daha yüksek ihtimaldir. Her bir sinyalin ileri ve geri seyahat etmesi binlerce yıl alabilir. Kozmik zamanda bu çok uzun olmayabilir ancak siz sabırlı olmalısınız.” Dedi.
Muazzam mesafeleri düşününce, uzaya gönderdiğimiz sondaj uyduları ve roverlardan sinyaller alabilmemiz çok muhteşem bir şey. Araştırmacılar gezegen içi iletişimimizi geliştirme yolları konusunda çok sıkı çalışıyorlar ve şimdi göz önüne alınması gereken yeni bir model var.

Biz sadece istenmeyen elektronik posta sorununun gelecek 300 bin yıllık dönemde çözüleceğini umabiliriz.


Kaynak Metin:

http://www.sciencealert.com/an-interstellar-internet-network-could-take-300-000-years-to-build

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu