BiyolojiTıp

Organizmalardan DNA Dizilimlerini Belirlemek için Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Yazan: Linda Koffmar

Çeviren: Arda Durer            

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Uppsala Üniversitesinden Dr. Anna Rosling önderliğindeki ekip DNA dizilimlerinin belirlenmesi zor olan organizmaları incelemek için yeni bir yöntem geliştirdi. Mantarların kalıtsal dizilimlerini inceleyerek bu dizilimlerin çevresinde bulunan bitkilerin büyüme davranışına etkisini inceledi.

Dünyada yaşayan birçok organizma çeşitli geliştirmeler için araştırılmaktadır. Bu geliştirmeler tedavi edici maddelerin üretilmesi olabileceği gibi tarım ürünlerinin verimi arttırılması da olabilir. Organizmalar incelenmek istense de bazılarının çok küçük olması bazılarının ise nasıl üretileceği bilinmediği için kolaylıkla çalışmalar yapılamamaktadır.

Günümüzde herhangi bir organizmanın genetik bilgilerini incelemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde organizmaların DNA dizilimleri belirlenebilir fakat bu inceleme için organizmadan önemli miktarlar gerekmektedir. Organizmanın bulunduğu koşullarda sınırlı miktarda bulunması veya diğer türlerle komplike olarak bulunması sorun yaratmaktadır.

İpliksi mantarlar uzun tüpler oluşturarak büyür ve gelişir. Bu tüplerin içinde çok sayıda çekirdek bulunur ve bu çekirdekler genetik olarak farklı olabilir. Bu organizmaları incelemek bugüne kadar zor olmuştur. Bununla birlikte, Montoliu Nerín ve ekibi tarafından açıklanan yöntem bu soruna etkili bir çözüm sağlar. Yöntemde tek tek çekirdekleri yalıtıp bu çekirdeklere DNA dizilimi inceleme araçları uyguladılar. Bu işlem oldukça karmaşıktı ve ulaştıkları hassasiyet seviyesi sayesinde sadece beş veya altı çekirdekten eksiksiz, tamamen net DNA dizilimi elde etmeyi mümkün kıldı.

Bu yeni yöntem şu an mantar araştırmaları için geliştirilmiş olsa da herhangi bir organizmaya uygulanabilir ve bu teknolojik ilerleme sayesinde bilime daha fazla katkı sağlanabilir.

Yoluyla
https://uu.se/en/news-media/news/article/?id=14002&typ=artikel&lang=en

Arda Durer

İstanbul Teknik Üniversitesi - Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi, Teknoloji meraklısı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu