Kimya

Pirinç: Kalori Bombasının Etkisi Yarıya İniyor!

Obezite salgınının evrensel düzeydeki artışları büyük endişeler uyandırmakta. Bu hastalığın henüz hızlı bir çözümü ya da pratik bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen, bilim insanları en azından bu hastalığın getirilerini en aza düşürecek işe yarar yollar aramaktadırlar. Yaşamak için yememiz lazım – ki çok yiyoruz – tamam ama bu büyüyen sorunu durdurabilecek ve uygulanabilir bir yöntem var mıdır bilinmiyor. Yeni araştırmalar gösteriyor ki; bu biraz da olsa mümkün olabilir. Pişirme safhasındaki küçük hileler, pirinçten normalde aldığımız kalorilerin neredeyse %60,’ ını yok etmekte. Bu merak uyandırıcı araştırma, bu sene 249. su düzenlenen Uluslararası Amerikan Kimya Topluluğu Toplantısı ve Fuarı’ nda sunuldu.

Pirinç, dünya çapında çok fazla yaygın bir gıda maddesi olmakla birlikte, toplam pirinç miktarının %90’ ının tüketildiği Asya başta olmak üzere, birçok ülkede temel gıda maddesi olarak kabul edilmektedir. Pirinç ucuz, kolay pişirilen ve günde 3 öğün yenilebildiği göz önüne alınırsa neredeyse diğer bütün gıda maddeleri ile uyumlu bir üründür. Maalesef ki, pirinç pek de besleyici bir gıda değildir. Washington Post gazetesininde yayınladığı bir yazıda söylendiği gibi, beyaz pirinç, diyabete neden olabilecek gıdalar kategorisine sokulmalıdır. Ayrıca diğer yüksek nişasta içeren gıda türlerinde olduğu gibi, pirinçte çok yüksek miktarda kalori içermektedir.

 Nişasta, günlük yemek programımızdaki en bilindik karbonhidrat fakat nişastanın aşırı alınması demek vücutta nişastanın artışının şeker olarak depolanacağı anlamına gelmektedir. Bu şeker daha sonra hızlı bir şekilde yağa dönüşecektir. Söylenene göre, bu olay, küçük bağırsaklarda işlem gören ve adına sindirilebilir nişasta denilen tek tür nişastalardan tüketmemiz sonucu oluşmaktadır. Diğer bir nişasta türü olan dirençli nişasta ise, vücudumuz tarafından sindirilmek için daha uzun zamana ihtiyaç duymakta ve bu yüzden sindirilmeden şekere dönüşememektedir.

0333378_2010_glucose

     Dirençli nişasta ile normal nişastanın kandaki şeker miktarına etkileri. RS: Dirençli nişasta, Control: Normal Nişasta.

     kaynak: http://bioganix.com/wp-content/uploads/2014/10/0333378_2010_glucose.jpg

Uzmanlar, bu yüzden, eğer sindirilebilir nişastaları bu forma dönüştürülebilirse, vücuda girecek olan kalorinin büyük bir kısmının bu yolla yok edilebileceğini araştırmaktadırlar. Bu nedenle çalışmaya başlayan bilim insanları, birçok teknik kombinasyonu uygulayarak, kolay bir pişirme yöntemi ile bu olayın tam olmasa da mümkün olabileceğini bulmuşlardır. Etkileyici şekilde buldukları yöntem sadece 2 değişiklik içermekte: Kaynamış suya pirinci koymadan önce hindistan cevizi yağı eklemek ve pirinci tüketmeden önce hazırlanan suda 12 saat bekletmek. Bu teknik, dirençli nişasta değerinin, normal nişastada olduğundan 10 kat fazla olduğunu göstermektedir.

Peki bu nasıl işe yarıyor? Hindistan cevizi yağı, pişirme süresince pirinç moleküllerinin arasına girecek kendi öz yağını bırakıyor ve böylece nişastasının yapısını değiştirerek daha zor sindirilebilir bir hale dönüştürüyor. Ayrıca pirinci suda bekletmeyi buzdolabı ortamında yapmak, işlemi hızlandırıyor. Araştırma grubu, hindistan cevizi yağını, Asya mutfağında çok yaygın kullanıldığı için seçmiş olmakla birlikte, diğer yağlarında ortalama olarak aynı etkiyi gösterebileceğini söylemektedirler.

Bilim insanlarının, henüz besleyicilik değeri çok az olan bazı pirinç tiplerinde denemelerine rağmen, kalori miktarlarında %10’ a kadar düşüş gözlemlemişlerdir. Eğer daha besleyici olanlar kullanılırsa, bu oranların %60’ lara dayanacağı düşünmektedirler. Pirincin obeziteye neden olduğu ve birçok ülkede temel gıda olarak tüketildiği göz önüne alınırsa, bu yöntem, obezitede ki tehlikeli büyümeye dur diyecek gibi görünmektedir.

Çeviri: brkthegreatest

Ana görsel kaynak: JHK2303/ Shutterstock

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/simple-cooking-technique-could-cut-calories-rice-60

brkthegreatest

https://twitter.com/brkthegreatest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu