BiyolojiTıp

Yoğurt Yemek Erkeklerde Kanser Riskini Azaltıyor

Çeviren: Murat Sağmak Düzenleyen: Ümit Sözbilir

17 Haziran’da Gut dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre(1), yoğurt yemek, erkeklerde bağırsak kanseri gelişiminden önce adenom adı verilen kanser öncesi büyüme riskini azaltabilir.

ABD’deki Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar diyetlere bakıp, kadın ve erkeklerin farklı tiplerde adenom geliştirip geliştirmediklerine incelediler. Çalışma ile ilgili veriler Sağlık Uzmanları İzleme Çalışması’nın bir parçası olan 32606 erkek ve Hemşirelerin Sağlık Çalışması’nın bir parçası olan 55743 kadının verileri dayanmaktadır.

Tüm hastalara 1986 ve 2012 yılları arasında bağırsak endoskopisi uygulandı. Bu işlem, cerrahın bağırsak içine bakmasını sağlar. İşlem sonucunda hastalar arasında, erkeklerde 5811 adenom kadınlarda ise 8116 adenom bulundu. Ayrıca veriler yoğurt tüketimi de dahil olmak üzere hastaların yaşam tarzları ve diyetleri hakkında ayrıntılı bilgi içeriyordu.

Ama ilginçtir ki, araştırmacılar haftada iki veya daha fazla porsiyon yoğurt tüketen ve hiç yoğurt tüketmeyen erkekleri karşılaştırdığında yoğurt tüketen erkeklerin geleneksel bir adenom oluşturma olasılığının %19’dan az olduğunu buldu. Bu düşük risk, kanserli olma olasılığı yüksek olan adenomlar ve rektumdan ziyade kolonda bulunanlar için daha büyüktür (%26). 1 cm veya daha büyük adenomlar haricinde, tırtıklı olarak bilinen potansiyel olarak daha tehlikeli adenoma sahip erkeklerde net bir ilişki bulunamamıştır.

Çalışmanın gözlemsel olduğunu söylemek ve bu nedenle net bir ilişki için bir sebep belirlemesinin mümkün olmadığını belirtmek önemlidir. Bulguları teyit etmek ve cinsiyetler ile bağırsaktaki anatomik konumlar arasında farklılıklara yol açabilecek temel biyolojik mekanizmaları açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmanın büyük boyutu ve ilgili veri miktarı bulgulara biraz ağırlık katsa da, yazarlar daha fazla araştırma yapmayı önermektedir.

Yoğurt yemenin bağırsaktaki bakterilerin hem mikrop türünü hem de hacmini olumlu bir yönde değiştirdiği ve hatta önceki yapılan araştırmalara göre bağırsak kanseri riskini azaltabileceği bilinmektedir. Ayrıca, araştırmacılar yaygın olarak taze yoğurtta bulunan bakterilerin ikisinin -Lactobacillusbulgaricus ve Streptococcusthermophilus- bağırsaklarda kansere neden olan kimyasalların sayısını azaltabileceğini ekliyorlar.

Bulgular, ilişkinin rektumdan ziyade kolonda (enine kalın bağırsak) yer alan adenomlar için en güçlü olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, bağırsağın bu kısmının, bu bakteriler için daha misafirperver bir ortam yaratan daha düşük bir pH (daha fazla asidik) değere sahip olmasıdır. Araştırmacılar ayrıca, potansiyel olarak anti-inflamatuar özelliklere sahip olan yoğurtun adenomlarla ilişkili artan bağırsak geçirgenliğini azaltabileceğini de ekliyor.

Öyleyse, haftada iki veya daha fazla yoğurt porsiyonu yemek bağırsak kanserini önleyebilir mi? Cevap muhtemelen hayır. Ve çok iyi bir şeyin bile olumsuz etkileri olabileceğini bilmemiz gerekir. Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, yoğurtta bulunanlar da dahil olmak üzere probiyotiklerin ―“iyi bakteriler”― insan bağırsağında etkisiz ve hatta zararlı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bunun gibi bulgular ve daha diğerleri, diyetin genel sağlığımız üzerindeki önemini vurgulamaktadır.

(1) Zheng, X. et al. Yogurt consumption and risk of conventional and serrated precursors of colorectal cancer. Gut (2019). DOI: 10.1136/gutjnl-2019-318374


Haberin Aslı: https://www.europeanscientist.com/en/public-health/eating-yoghurt-reduces-the-risk-of-precancerous-growths-in-men/

Murat

Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğrencisi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu